0(532) 428 15 66

Yeni Sanayi Sitesi 73007.Cadde No:10 Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş

can grup mail hesabı can grup facebook hesabı

Söndürme Sistemleri

Transtech Yangın Söndürme Sistemleri Tic.Ltd.Şti. olarak her türlü yangın için alternatif söndürme sistemleri destekliyoruz.

İhtiyaç durumuna göre projelendirdiğimiz çözümlerimiz, alternatif maliyet esaslı bir sistemdir.

 

Eko-Biyolojik Yangın Söndürme Jeli

Polymer tozları, jel haline geçerken, kendi ağırlıklarının 400 katı suyu bünyesine alarak, suyun soğutma gücünü artırır. Yapışma özelliği ile sıkılan yerde suyun akışkanlığını engeller ve yangın söndürmede suyun tamamını işe yarar hale getirir. Yanıcı maddenin üzerine yapışmak suretiyle, yangın kısa sürede söndürür. Toksit kimyasallar barındırmaz ve ekolojiktir. Canlılara zarar vermez. Aşındırıcı ve korozit etkisi yoktur. Sıkıldığı yangınlarda dik yüzeyde dahi 24 saat kalır ve koruma sağlar. Sıkıldığı yangınlarda sirayeti engeller. Jel sudan daha geç buharlaşır(146 c).

Polymer tozları, jel haline geçerken, kendi ağırlıklarının 400 katı suyu bünyesine alarak, suyun soğutma gücünü artırır. Yapışma özelliği ile sıkılan yerde suyun akışkanlığını engeller ve yangın söndürmede suyun tamamını işe yarar hale getirir. Yanıcı maddenin üzerine yapışmak suretiyle, yangın kısa sürede söndürür. Toksit kimyasallar barındırmaz ve ekolojiktir. Canlılara zarar vermez. Aşındırıcı ve korozit etkisi yoktur. Sıkıldığı yangınlarda dik yüzeyde dahi 24 saat kalır ve koruma sağlar. Sıkıldığı yangınlarda sirayeti engeller. Jel sudan daha geç buharlaşır(146 c).

B sınıfı yangınlarda özellikle yere yayılmış olanlarında ve petrol ürünü olan, yandığı zaman katı halden sıvı hale geçen ve çok zor sönen lastiklerin yangınlarında çok etkili söndürücüdür. Ayrıca depolama tankları yangınlarında yapışma ve soğutma özelliği ile çok etkili bir koruma sağlayarak yangının diğer tanklara sirayetini engeller.

C sınıfı yangınlarda etkili bir söndürme ve soğutma özelliğine sahiptir. LPG tüpü yangınlarında çok etkili bir söndürme sağlar. LPG ve doğalgaz yangınlarında itfaiye araçlarından ve monitörlerden uzaktan müdahalelerle emniyetli bir etkili bir söndürme yapılmasını sağlar. Gaz depolama tanklarını yangınlarında, muhteşem soğuma gücü ve yapışma özelliği sayesinde suyun tamamını işe yarar kılarak yangının diğer tanklara sirayetini engeller.

D sınıfı yangınlarda ısıyı emme, oksijeni kesme ve söndürme özelliği ile, bu güne kadar kullanılan söndürücülerden çok daha etkili söndürücüdür. Firelce yangın jelinin %99’u su olmasına rağmen, metal yangınlarına sıkıldığında suyun yapısı bozulmaz ve yangını kısa sürede kontrol altına alır.

F sınıfı yangınlarda en endüstriyel tesislerde kullanılan, kızgın yağ kazanları yangınları ve yağlı baca yangınlarında, ayrıca mutfak davlumbaz yangınları ve otomatik davlumbaz söndürme sistemlerin de çok etkili söndürme sağlar.

Kuru Kimyevi Tozlu

Kuru Kimyevi Toz, gaz yangınlarının (C sınıfı) etkili söndürücüsüdür. İlk müdahale amaçlı, A-B-C sınıfı yangınlarda da kullanılabilir. A-B-C sınıfı yangınlarda kullanılan tozlar Mono Amonyum Fosfat asıllı tozlardır. B ve C sınıfı yangınlar için kullanılan tozlar, Sodyum bikarbonat asıllı tozlardır. Kuru kimyevi Tozlar ateşi boğarak, ısıyı emerek ve zincirleme reaksiyonu keserek söndürürler. Kapalı ortamlarda sıkıldığında insanlara zarar verebilir. A sınıfı yangınlarda yeniden yanma oluşturabilirler.

 • A1/7114 kalite sıvama saçtan gövde
 • Gazaltı kaynak
 • Prinç tetik vana tertibatı
 • İthâl Manometre
 • İthâl ABC söndürücü toz
 • 15 bar çalışma basıncı
 • 0,70 mikron elektro statik toz boya
 • Özel montaj askısı
 • Basınca dayanıklı tahliye hortumu
 • Yüksek teknoloji
 • 25-50 Kg Tekerlekli YSC özellikleri;
 • 4 mm HRP saçtan 3 parça gövdeli
 • Gazaltı kaynak
 • Prinç tetik (küresel) vana tertibatı
 • İthâl Manometre
 • İthâl ABC söndürücü toz
 • 15 bar çalışma basıncı
 • 0,70 mikron elektro statik toz boya
 • Basınca dayanıklı tahliye hortumu
 • Yüksek teknoloji

Karbondioksit

Karbondioksit, renksiz kokusuz havadan 1.5 kat daha ağır ve boğucu özelliktedir. Akaryakıt ve elektrikli kaynaklı yangınlarda kullanılır. Gaz halinde olduğu için ateşin üzerine kolayca dağılarak yanıcı maddenin üzerini kaplar ve boğma etkisi yapar. Karbondioksit sıkıldığında sıcaklığı – 78 dereceye düşer ve yangını soğutarak söndürür. Sıkıldıktan bir müddet sonra, kar halinde çıkan karbondioksit uçar ve sıkılan yere zarar vermez. 1000 Volta kadar elektriği iletmez, elektrikle çalışan cihazlar makineler ve elektrik panolarının yangınlarında emniyetli olarak kullanılır. İnsanların bulunduğu kapalı yerlerde sıkıldığında, insanlara zarar verir. Yüksek basınçlı olduğundan sıcak ortamda bırakılırsa (45 derece üstü) tehlikeli olabilir.

Köpüklü (Foam)

Foam Köpüğü, sıvıların yangınlarının (B sınıfı) etkili söndürücüsüdür. Köpük basınçlı su, foam ve hava karışımı ile elde edilmektedir. Yanan yüzeyi kaplar, yangını hem oksijenini keserek, hem de soğutarak söndürür. Köpük ağırlıklı olarak B tipi sıvı yangınlara müdahalede kullanılmaktadır. A tipi yangınlar için de sentetik köpük kullanılabilmektedir. Köpük elektriği ilettiğinden dolayı, elektrikli cihazlar, panolar ve makinelerin yangınlarında kullanılmaz. Köpük suyla reaksiyona giren yanıcı kimyasallarda kullanılmaz. Köpük Hafif Metal yangınlarında kesinlikle kullanılmaz, hidrojen patlamaları oluşturur.

FM-200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı yangın söndürme uygulamaları için güvenilir çözüm olan FM-200, temiz gazlı yangın söndürme sistemleri sınıfında, DuPont ailesinin üyesidir. FM-200 (heptafloroparopan) karbon, florin ve hidrojen içeren, rengi solmayan, kokusuz, elektrik iletmeyen bir bileşimdir. Yanma gelişimini bloke ederek, yanma sonucu açığa çıkan ısı enerjisini emip, yanma zincirini kırma yöntemiyle yangını söndürme özelliğine sahiptir. FM-200 tarafından korunan yerlerde bulunan, alüminyum, pirinç, lastik, plastik, çelik ve elektronik ekipman gibi malzemelerden imal edilmiş çoğu eşya, hacim içine püskürtülen FM-200’e maruz kaldıklarında kesinlikle etkilenmezler.

– UPS-kesintisiz güç kaynakları yangın söndürme sistemlerinde
– Bilgisayar “Server” ve “Kompanzasyon” yangın söndürme sistemlerinde
– HES ve termik santral türbinlerinde
– Transformatör yangın söndürme sistemlerinde
– Müze yangın söndürme sistemlerinde
– Manyetik medya yangın söndürme sistemlerinde
– Elektrik dağıtım panolarında
– Arşiv yangın söndürme sistemlerinde
– Jeneratör, kompresör, havalandırma ünitelerinde kullanılır.

Panel İçi Söndürme Sistemleri

Çalışma prensibi; azot ile 12 bar basınç altında olan polimerden üretilmiş olan boru detektörün (Tubing) ısı karşısında yaklaşık 100 C’de delinmesi sonucunda azot gazının açığa çıkması ve aynı anda silindir üzerindeki vanayı açması ile başlamaktadır. Ayrıca bir yangın alarm sistemine ihtiyaç duyulmaz Tek bir sistemle 8.5m hacme kadar olan bölümler korunmaktadır. Düşük maliyetlidir. Tüm odayı söndürmek yerine sadece yangın kaynağı olabilecek kabinin söndürmesi nedeni ile ucuz bir çözümüdür. Yangın doğruca kaynağında söndürmesi nedeni ile çok verimlidir. Montajı çok kısa süre içinde ve kolayca yapılır.

Sistemin Başlıca Kullanım Alanları
– Elektrik Panoları
– CNC Tezgahları
– Otobüs, kamyon vb. gibi ağır taşıtların motor kısımları
– Rüzgar Türbinleri
– Gemi makine daireleri
– GSM Baz istasyonları
– Arşiv raf araları
– Banka ATM’leri
– Bilgisayar sistemleri
– UPS üniteleri
– Metro ve tren vagonları
– Yükseltilmiş döşeme ve asma tavan araları

Gazlı Söndürme Sistemleri

Halon gazlarının yasaklanmasının sonucunda (Halon1301 gibi) sera gazı olmasının yanı sıra ozon tabakasına (OPSD) etkisi olmamasından dolayı ve daha çevre dostu olmalarından yeni nesil ajan türleri geliştirilmiştir ve çevresel olarak herhangi bir sorun yaratmadan Halona karşılık yangın söndürme konusunda mükemmel bir muhafaza özelliği geliştirilmiştir. Yangın Söndürme Sistemleri Bizler şuanda piyasada bulunan kimyasal maddelerin tümünü sağlayabilmekteyiz. (25 bar ve 42 bar) çalışma basıncının yanı sıra, yangın söndürme projelerini tasarlarken büyük bir esneklik sağlayacak silindir boyutlarını da geniş bir yelpaze çeşitliliğinde sunabilmekteyiz.