0(532) 428 15 66

Yeni Sanayi Sitesi 73007.Cadde No:10 Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş

can grup mail hesabı can grup facebook hesabı

Yangın Söndürme Malzemeleri

İhtiyaç durumuna göre projelendirdiğimiz çözümlerimiz için kullandığımız malzemeler

Yangın Kapıları

Yangın Kapısı insanların, binanın güvenliğini sağlayan ve yangın ile temasa son veren kapıya denir. Yangın kapılarının üretim amacı insan sağlığını yangın ve duman gazının etkilerinden izole etmektedir. İnsanların kaçışlarını güvenli bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Kaçış koridorları ve yangın merdivenleri yangın ve dumandan özenle korunmalıdır. Bu nedenle yangın mühendisliğine ve tüzüklerine uygun yangın merdivenleri oluşturulur ve bu yangın merdivenleri, ısı ve duman geçirmeyen özel yangın kapıları ile korunmalıdır.

Yangın Pompaları

YANGIN TESİSATLARI:
Tesisat amacı, bina içinde yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli suyun sağlanmasıdır. Bunun için, bina içinde itfaiye su alma hattı ve yangın dolapları tesis edilir. Elle çalıştırılan yangın tesisatı boruları, galvanizli demir veya dikişli siyah boru ile ve çapı en az 2″ olacak şekilde döşenir. Boru bağlantı türü, boru çeşidine göre farklılık gösterir. Borular birleştirilmeden önce her türlü kir, pas ve imalat artıklarından arındırılmalı, temizlendikten sonra birleştirilmelidir.

YANGIN POMPALARI:
NFPA, yangın pompalarının özel öneminden dolayı, gerek malzeme özelliklerine gerekse performans özelliklerine bir standart getirmiştir. Bir yangın pompasının NFPA 20’ye uygunluğu bu şartların yerine getirilmesini gerektirir. Genel amaçlı pompalardaki tasarım kriteri maksimum verim ve ekonomik işletim özelliğidir. Pompaların seçimi her proje bazında tesisatın yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Yapılan tesisat seçimine göre pompa kapasitesi belirlenir.

Sprinkler Sistemi

SPRİNKLER BAŞLIKLARI
Yukarı Bakan (Upright), Aşağı Bakan (Pendent) ve Aşağı Bakan Gömme Tip Sprinkler MODEL: Sd1010, Sd1015 Sd1030, SD1032

AÇIKLAMA
SHEILD Sprinklerleri, Sd1010, Sd1015, Sd1013, Sd1032 (cam ampul tipi), StandartOrifis, YukarıBakan (Upright), Aşağı Bakan (Pendent) ve Aşağı Bakan Gömme tipi, son teknoloji ve modern tasarımın birleştirildiği, hassas çalışma için, ısıya duyarlı, (standart veya hızlı cevap) kırılabilir cam ampul tasarımı. Döküm yapısı, geleneksel kum döküm yapılara göre daha iyi ve daha akıcıdır. Yapısı itibarı ile altıgen bir anahtar sayesinde kolay sökülüp takılabilme imkanına sahiptir. Sprinklerler farklı aktivasyon sıcaklık değerlerinde üretilmektedir. Bu sayede farklı ortamlarda ve uygulamalarda kullanıma imkan sağlanmaktadır. Gömme tip Pendent sprinkler, asma tavanda gömme tip rozeti ile kullanılır. Bu rozet düşeyde 3/4 inche kadar ayarlanabilir. Tüm sprinklerin uzun ömürlü ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için, büyük üreticiler tarafından özel olarak kullanılan Belleville mührü ile onaylanmış malzemeler kullanılarak üretilmektedir.

SPRİNKLERİN ÇALIŞMASI
Çalışma mekanizması, ısıya duyarlı sıvı içeren, kırılabilir cam apulden oluşmaktadır. Yangın sırasında, ortam içerisindeki sıcaklığın artmasından dolayı ampul içindeki sıvı genleşir. Ortam sıcaklığı sprinklerin anma sıcaklığına ulaştığında ampul patlar. Bunun sonucunda su hattındaki tüm contalar parçalanarak açılır ve deflektörü doğrudan boşaltımı gerçekleştirir. Deflektör ateşi kontrol etmede, en etkili bir modelle suyu dağıtacak şekilde tasarlanmıştır.

MAKSİMUM KAPSAM
Standart püskürme kapsamı aşağıdaki oranlara kadar geçerlidir:
Düşük Tehlike: 225m2 (20,9m2)
Yüksek Tehlike: 130m2 (12,2 m2) NFPA 13 standartına göre

Akıllı ve Adresli Yangın Algılama sistemleri

Yangın uyarı sistemi, yangın algılama, alarm verme, kontrol ve haberleşme fonksiyonlarını ihtiva eden komple bir sistemdir. Yangın algılama sisteminin ve parçalarının TSE EN 54’e uygun olarak üretilmesi, tasarlanması, tesis edilmesi ve işletilmesi şarttır.

Bina ve endüstriyel yapıların, yangına karşı korunmasında, ilk ve en önemli sistemlerden biri yangın algılama sistemleridir. Yangın algılama sistemleri, saha elemanlarının yangını en erken seviyede algılayıp ihbar vermesi vasıtası ile yangın çabuk müdahale imkânı sağlar, mal ve can güvenliğini artırır. Yangın algılama sistemleri Analog ve İnteraktif olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yangın Dolapları

Günümüzde tüm yerleşim alanlarında ve çalışma sahalarında binalarda yasal olarak zorunlu hale gelen Yangın Dolapları firmamız tarafından tedarik edilerek uzman ekibimiz tarafından sıva altı veya sıva üstü uygulaması yapılmaktadır.
Yangın Dolapları ikiye ayrılır,

1) Yangın dolapları TS EN 671-1 belgeli, yarı sert kauçuk hortumlu sulu sistem
2) TS EN 671-2 yassı hortumlu kuru sistem

Ürünlerimiz TS. EN 671-1 ve TS En 671-2’ye uygun oarak imal edilmektedir. CE 1299 Sertifikalıdır. Hortumlar TS EN 649’e uygundur. Kabin dış kapağında, 92/58/EEC’ye uygun işaret levhası bulunmaktadır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Alışveriş merkezleri ve yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları bir anda 100 ‘den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemleri yapılmalı ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama, gaz kesme ve uyarı tesisatı kurulması şarttır. Mutfaklarda ve diğer kullanım alanlarındaki davlumbazların, uzun süre temizlenmeden kullanıldığı takdirde içinde biriken yağların herhangi bir sebeple tutuşmasından kaynaklanan baca ve davlumbaz yangınlarının söndürülmesi oldukça zordur.

En teknolojik mutfak sistemlerinin bulunduğu ortamlarda bile yanıcı yağlar ve yüksek miktarda ısı sebebiyle olası yangın riskleri oluşmaktadır. Davlumbaz söndürme sistemi davlumbazlarda çıkacak yangınların söndürülmesinde en kolay ve en etkili çözüm yoludur. Davlumbaz söndürme sistemleri davlumbaz içindeki algılayıcılar sayesinde otomatik olarak devreye girer ve davlumbaz, filtreler, ocaklar, bacalar fritözler ve ızgaralarda oluşan yangına en kısa sürede müdahale ederek olası tehlikeleri kontrol altına alır.

Pano İçi Mikro Söndürme Sistemleri

Bu sistem özellikle, Elektrik Panoları, IT Server’lar, ulaşım ve sanayi tipi araçlar gibi uygulamalar için dizayn edilmiştir. Silindirler içerisinde özellikle HFC227ea ve HFC125 söndürme gazları tam olarak etkili söndürme sağlar. Bu gazlar kokusuz renksiz, artık madde bırakmayan, yalıtkan ve malzemye zarar vermeyen gazlardır. Sistem doğrudan yada dolaylı uygulama olarak ikiye ayrılır. Dolaylı uygulamada, sistemi aktive edecek ısıya duyarlı hortum (tubing), vasıtayla algılama yapılır ve pano içerisine uygulanan borulama ile gaz pano içerisine gönderilir. Doğrudan uygulamada ise gaz tubing in yangını ilk algıladığı noktadan doğruca boşalarak yangının ilk başladığı yerden müdahale ederek yangını söndürür. Çok geniş bir kullanım alanı vardır, özellikle yangın algılama ve söndürme sistemlerinin zor yada pahalı olduğu yerlerde, ucuz ve etkili bir söndürme sağlar. Sistem; silindir, vana ve algılama dedektöründen oluşur. Silindir içerisinde söndürme maddesi olarak FM-200 gazı mevcuttur. Algılama dedektörü (tubing) ısıya karşı duyarlı bir dedektör olduğundan ayrıca bir yangın alarm paneline ve sistemine ihtiyaç duymaz.

Yangın Malzemeleri

Uyarı Levhaları