Telefon
WhatsApp
Kıvılcım Algılama Sistemi NEDİR?

Kıvılcım Algılama ve Söndürme

 

Pnömatik taşıma ekipmanları ve yanıcı malzemeleri taşıyan mekanik konveyör sistemlerinde, uçan kıvılcımlar genellikle yangına veya patlamalara neden olabilir.

Uçan kıvılcımlar genellikle kullanılan makineler veya malzeme aşınmalarından kaynaklanır. Üretim kesintisi, yüksek maddi hasar ve insan hayatı tehlikesi bu durumun sonuçlarındandır. Bu risklerden korunmak ve kaçınmak için, sistemlerin uçan kıvılcımlara karşı izlenmesi ve kıvılcım söndürme sistemleri tarafından korunması gerekir.

Pnömatik konveyör hatlarında, kıvılcım dedektörleri ve kıvılcım söndürme sistemleri fanın altına kurulmalıdır. Kıvılcım dedektörleri minimum kızılötesi ışınlarını tespit eder ve bunları kıvılcım alarm ünitesine iletir. Akabinde söndürme sistemi milisaniye içerisinde çalıştırılır ve söndürme hattına özel nozullar aracılığıyla söndürme suyu enjekte edilir. Uçan kıvılcımlar bu yangın söndürme sisine temas eder ve bu işlem sırasında güvenilir bir şekilde söndürülür.

Bir kıvılcım detektörü ile bir söndürme sistemindeki söndürme ekipmanı arasındaki minimum mesafe, proses hattındaki hava hızına ve söndürme sisteminin tepki süresine bağlıdır. Metre cinsinden minimum mesafe, m/s cinsinden hava hızının 0,3 s’ye kadar güvenlik faktörü ile çarpılmasıyla hesaplanır (dağıtım hattının çapına bağlı olarak). Güvenlik faktörü, kıvılcım tespiti ile yangın söndürme sisinin birikmesi arasındaki süreyi belirler. Bu süre zarfında, uçuşan kıvılcımları güvenilir bir şekilde söndürebilecek etkin bir söndürme suyu sisi proses hattında üretilmelidir. Bu nedenle, aşağıdakiler temel olarak geçerlidir: Proses hava hızı ne kadar yüksekse, kıvılcım detektörü ile yangın söndürme sistemi arasındaki mesafe o kadar fazladır. Yangın söndürme işleminin daima kıvılcım söndürme noktasına gelmeden önce başladığından emin olmak gerekir.

Filtreye ve talaş silosuna giden tüm dağıtım hatlarında, fanın altında bir kıvılcım algılama (A) ve kıvılcım söndürme sistemi (B) bulunmalıdır. Kıvılcım algılama sistemi (A), boru hattı kesitini izleyen en az iki kıvılcım dedektöründen oluşur. Kıvılcım söndürme sistemi (B) hızlı açılan bir solenoid valften ve en az bir söndürme nozulundan oluşur. Söndürme nozulları kirlenmeyi önlemek için bir başlık ile donatılmıştır. Kıvılcım söndürme işlemi, tespit edilen son kıvılcımı (C) söndürünceye kadar devam eder ve ardından otomatik kıvılcım söndürme sistemi otomatik olarak kapanır. Ancak, kıvılcım söndürme sistemi hazır bekleme modunda kalır, böylece oluşabilecek yeni kıvılcımlar hemen giderilebilir. Minimum söndürme süresi beş saniyedir ve uçan kıvılcımlar devam ederse otomatik olarak uzatılır.

Bir makinenin ya da prosesin durdurulması (D), belirli bir zaman dilimi içerisinde, 1 ile 999 kıvılcım arasında ayarlanabilir bir kıvılcım eşiği ile gerçekleştirmek mümkündür. Tespit edilen kıvılcımların sayısı ve tetikleyici eşiği kıvılcım alarm ünitesinde görsel olarak görüntülenir. Mükemmel bir püskürtme oluşturabilmek için otomatik söndürme sisteminde en az 5 barlık bir akış basıncı mevcut olmalıdır. Aksi takdirde, diyaframlı basınç tankı ve depolama tankı (F) ile dikey bir santrifüj pompa içeren bir basınç yükseltici (E) kullanılır. Söndürme suyunu mevcut bir fıskiye sistemine bağlamak mümkündür. Don tehlikesi olan bölgelerde bulunan yangın söndürme sistemleri, elektrik ısıtmalı bir sisteme sahip olmalıdır. Isıtma sistemi (G), ilgili ısıtma şeridi izleme sistemi ile harici bir termostat üzerinden kontrol edilir.

Valflerin ve kıvılcım söndürme nozullarının etrafındaki alanda, yalıtımı bakım amacıyla ayırmak mümkün olmalıdır. Kıvılcım dedektörleri dahili test cihazları ile donatılmıştır. Yeni nesil kıvılcım alarmı üniteleri (H) bir otomatik dedektör test ekipmanı ile donatılmıştır. Böylece bu durumda manuel alarm testine gerek kalmaz. Bir kıvılcım söndürme suyu izleme sistemi, kıvılcım söndürme işlemlerinin doğru çalışıp çalışmadığını sürekli olarak izler ve kıvılcım alarm ünitesinde kıvılcım söndürme işlemini görsel olarak görüntüler.

Kıvılcım alarm üniteleri bir mikroişlemci izleme sistemi ile donatılmıştır. Kıvılcım alarm olayları ve arızaları kaydedilir ve düzenli olarak izlenir.

TEKLİF FORMU